Prirodne ljepote
Arhipelag
Cresko - lošinjski arhipelag prostire se na prostoru od 513 km² dok mu je dužina obale 501 km. Cresko - lošinjska otočna skupina prostorno je najveća otočna skupina na Jadranu, sastavljena od 36 otoka, otočića i hridi. Najviši vrhovi otoka Cresa su Gorice (650m) i Sis (648m), te otoka Lošinja Televrin (588m) Sv. Nikola (557m). Fenomen ove otočne skupine je otok Susak - vapnenačka hrid prekrivena finim pijeskom. To je otok na kojemu se način života, odjeća, govor i poljoprivreda nisu mijenjali posljednjih 500 godina.
Klima
Između sjevernog i južnog dijela otoka postoje neke klimatske razlike. Sjeverni dio otoka Cresa je dublje u Kvarnerskom zaljevu. Konstantno je vjetrovit a snijeg nije iznenađenje za vrijeme zime, te ima karakteristike blage kontinentalne klime. Južni dio otočne skupine je više zaklonjen a klima je izrazito mediteranska. Prosječna ljetna temperatura je 24 ºC, dok zimska iznosi 7 ºC, vlažnost zraka je 70%, a sunčanost iznosi preko 2600 sati godišnje. Zadovoljavajući odnos između temperature i vlage tvori klimu korisnu za osobe s alergijskim problemima te problemima dišnih organa.
More
Kontinuirano kretanje mora u malim uvalama stjenovitog dna zaslužno je za bistroću morske vode. Prosječna zimska temperatura mora je 12 ºC, dok ljetna iznosi 27 ºC.
Flora
Na krajnjem sjeveru otoka Cresa raširena je hrastova šuma, točnije šuma hrasta medunca. Središnji dio otočne skupine je pretvoren u pašnjake, maslinike te vinograde, a neobrađeni dio zarastao je makijom. Na južnom dijelu prevladavaju zimzelene šume s crnikom i lovorikom. Krajem 19. st. početkom 20. st. velika površina toka Lošinja bila je pošumljena zahvaljujući profesoru Ambrozu Haračiću. Za vrijeme njegove duge karijere uspio je dokumentirati 939 različitih vrsta bilja od kojih se većina koristi za različita liječenja.
Fauna
Cresko - lošinjski arhipelag, a posebno brdo Osoršćica puno je velike i male divljači: jelen, muflon, divlja svinja (vepar), zec i kuna. Na otocima su nastanjene i 162 vrste ptica od kojih je posebno zaštićen bjeloglavi sup. U moru Cresko - lošinjskog arhipelaga živi 95 vrsta riba, 61 vrsta rakova, 38 vrsta školjki, te skupina od 150 dupina. Ovce su najrasprostranjenija domaća životinja, ali ima i koza, krava, svinja, magaraca (tovara) te konja.
Vransko jezero
Vransko jezero je kriptodepresija čija je apsolutna dubina 74,5 m, a srednji vodostaj oko 13 m iznad razine mora pa najdublji dio jezerskog dna leži oko 61,5 m ispod morske razine. Ovo jezero je izvor pitke vode ali i stanište mnogih slatkovodnih riba.
Osoršćica
Ne zna se još uvijek zbog čega nema zmija otrovnica, no zabilježeno je čak sedam vrsta neotrovnih zmija. Legenda kaže da je ove krajeve blagoslovio i tako zauvijek protjerao zmije otrovnice Sveti Gaudencije, osorski biskup.
Kvaliteta zraka
Na Lošinju je zaista moguće udahnuti punim plućima! Prepustite se talasoterapijskom djelovanju našeg arhipelaga. Analiza je dokazala da imamo prvu kategoriju kvalitete zraka, stoga uživajte u čarima prirodne aromaterapije kao i opuštajućim programima wellnessa i relaksacije.