Miomirisni prosinac – bor, agava i smrika
Miomirisna mreža se širi u svim formama, od cvjetnih aranžmana, potpurija, likera, sokova, kolača, miomirisnih dekoracija do gastroponude u kojima se na različite načine koristi autohtono otočno bilje.
BOR(lat.Pinus halepensisMill.–alepski bor)
(lat.Pinus pineaL.–pinija, pinjol)
Alepski bor je izrazito sredozemno drvo, a rasprostranjen je na našoj jadranskoj obali i otocima.
Pinija je vrlo dekorativno mediteransko drvo. Raste pojedinačno ili u manjim skupinama.
BOR U MOJEM I TVOJEM VRTU
Stablo alepskog bora naraste i do 20 m visine. Deblo je većinom zakrivljeno, rjeđe ravno. Kora mladih stabala je glatka i svjetlosive boje, a u starijih stabala crnosmeđa do crvenosmeđa i izbrazdana.
Stablo pinije može narasti i do 25 m visine. Krošnja ima oblik kišobrana. Kora je crvenosmeđa, dubokoizbrazdana i ispucana.
NUTRITIVNA VRIJEDNOST
Sjemenke pinije (pinjoli) jestive su i vrlo ukusne. Okus sjemenki je ugodan s blagim smolastim mirisom (po terpentinu) koji se pri povišenoj temperaturi gubi. Pinjoli se mogu jesti sirovi, a dodaju se i jelima od mesa osobito divljači, a i različitim slatkišima.
KONTRAINDIKACIJE:nisu poznate
ZANIMLJIVOST
Unutrašnja kora (kambij) može se sušiti i samljeti u hranjivo brašno, koje se u oskudici može miješati s krušnim brašnom.
VAŽNO JE ZNATI
Alepski bor odbacuje svake godine veliku količinu iglica, daleko veću nego druge vrste borova. Rastvaranjem iglica u procesu humifikacije i mineralizacije stvara se plodno šumsko tlo.
AGAVA (lat.Agave americanaL.)
Biljka koja autohtono raste uglavnom u latinskoj Americi i Meksiku. Donesena je i uspijeva na otoku Lošinju.
AGAVA U MOJEM I TVOJEM VRTU
Biljka ima debele, mesnate listove, a iz sredine izraste stabljika na kojoj nikne nekoliko cvjetova. Agava cvate samo jedanput!
NUTRITIVNA VRIJEDNOST
Jestivi su cvjetovi agave, mesnati listovi, stabljika i sok. Poznato je da ima i ljekovita svojstva
ZANIMLJIVOST
Neke agave cvatu za 10, 40 ili 100 godina. Sve ovisi o klimatskim uvjetima. Biljka nakon cvatnje vene ali prije ugibanja sa strane potjera nove izdanke.
VAŽNO JE ZNATI
Poznata meksička tekila radi se iz cvjetova i soka agave.
ŠMRIKA (lat. Juniperus oxycedrus)
ŠMRIKA U MOJEM I TVOJEM VRTU
Smrčika, smrič, crvena venja (lat. Juniperus oxycedrus) raste kao zimzeleni grm ili nisko razgranato stablo koje može narasti do 3 metara visine. Prepoznat ćemo je po svjetlozelenim izrazito bodljikavim iglicama dužine do 2 cm. Može rasti na visinama do 800 metara. Kora je sivosmeđe boje, iglice su oštre i bodljikave te intenzivnog mirisa. Plod je bobičast i mesnat veličine jednog centimetra, crvenkast do crvenkastožut i sazrijeva u drugoj godini.
NUTRITIVNA VRIJEDNOST
Iz stabla se dobiva ulje (Oleum Juniperi empyreumaticum) koje se koristi za liječenje bronhitisa, jakog kašlja, katara u plućima, za uništavanje parazita i nametnika u crijevima, te za liječenje kožnih bolesti.
VAŽNO JE ZNATI
Ako želite pripremiti ljekovitu rakiju ''smrikuju'', kako je zovu Lubeničani, naberite u jesen zrele plodove smrike i potopite ih u kvalitetnu lozovaču ili neku drugu bezmirisnu voćnu rakiju. Neka se bobice kupaju u rakiji nekoliko mjeseci.
ZANIMLJIVOST
Ime dolazi od grčkih riječi oxys, što znači bodljikav, i cedros što znači stablo.